• Köszöntöm weboldalunkon.....
    Ha egyedi bútorokat keres jó helyen jár !
  • A Heroal redőnyrendszerei,
    megbízhatóságot jelentenek éveken át!
  • Ha kérdése van tegye fel nyugodtan, szívesen válaszolunk!!
    Várjuk árajánlatkérését....

 Részleteiben végig kell gondolni a kialakítandó konyha funkcióit.

A konyha ellátandó funkcióit meghatározza, hogy mennyi időt töltünk a konyhában, hány személyre, milyen gyakran főzünk, milyenek a vendéglátási szokásaink, az előkészítésen és főzésen kívül milyen más tevékenységet akarunk végezni a konyhában (étkezés, mosás, vasalás, varrás stb.), miket szeretnénk a konyhában, a konyhaszekrényben és a pulton tárolni (háztartási kisgépek, edények, élelmiszer, takarítóeszközök stb.), milyen a háztartás gépesítettsége, akarunk-e étkezőrészt (pl. reggeliző pultot, étkezősarkot vagy étkezőasztalt), ha igen, hány személyre alakítsuk ki azt?

Mindezek után kerülhet sor a konyhabútor konkrét tervezésére.

A mai kor életformája az egyszerű, gyors konyhai munkavégzést igényli. Egy jól megtervezett konyhában a bútorok, gépek és kiegészítők ésszerű elrendezésével idő és energia takarítható meg. A tervezéskor figyelemmel kell lenni a konyhai munkafolyamatok munkafázisainak ésszerű sorrendjére, a főbb munkaterületek háromszög alakban elhelyezésére (élelmiszer tárolás, előkészítés – mosogatás – főzés-sütés, tárolás), továbbá az elegendő munkafelületetek és tárlóhelyek kialakítására. Egy ideális kialakítású konyhában az élelmiszer tárolási hely (kamra, hűtő) mellett célszerű elhelyezni az élelmiszer tisztításra, darabolásra alkalmas előkészítő felületet. Ezt követi az élelmiszer öblítését, áztatását is biztosító mosogatómedence, majd az előkészített anyagok összeállítását, a sütést-főzést és végül az elkészült ételek tálalását biztosító munkafelület. Praktikus:

Mit kell figyelembe venni a bútorok méretezésének tervezésénél?

A konyhabútorok kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, a konyhai munka hatékonyságát a munkakörülmények befolyásolják. A nem megfelelően kialakított munkahely, a rossz megvilágítás, a kellemetlen klíma vagy zajhatás, a munkaeszközök, és felszerelések helytelen tárolása megterheli a szervezetet, gyors elfáradást eredményez. Csak az a konyhabútor lehet kényelmes és praktikus, amelyik az ergonómiai követelményeknek is megfelel. Azaz, nem kényszerít fárasztó testtartásra és felesleges mozdulatokra a tevékenység végzése során. A helyes testtartással végzett konyhai munka kevésbé fárasztó, ezért hatékonyabb. A jól kialakított konyha munkapultjának, szekrényeinek, polcainak, fiókjainak magassági, szélességi méretei, elhelyezése az emberi testméretekhez, és a munkaműveletek mozdulataihoz igazodik.

A munkafelület magassága, kialakítása!

A kényelmesen végezhető munkához megfelelő magasságú munkapultot kell tervezni. Ez a testmagasságtól függően általában 85-90 cm. Ideális lenne az állítható magasságú, a végzett tevékenységéhez is igazodó munkafelület. Nehezebb munkához, ahol a felsőtest erejére is szükség van (pl. tésztagyúráshoz) jobb a kicsit alacsonyabb felület. Mosogatásnál a nem megfelelő magasságú munkafelület az oldalirányú mozgások görnyedt hátú végzése miatt különösen káros. Zöldségtisztításnál mélyen előre kell hajolni, ide a magasabb munkafelület a megfelelő. (A magasság akkor kíméli legjobban a gerincet-, ha a munkalap síkja az álló  ember derékszögben behajlított könyökénél 10-15 cm-rel lejjebb van.  Így pl.: ha a könyök a földtől számítva 100 cm-re van, akkor ideális, ha a pult 85 cm, a mosogató elem 90 cm, a főzőfelület 80 cm magas.) A pult előtt dolgozó lábfeje akkor fér el kényelmesen, ha a lábazat minimum 10 cm magas és 5 cm-rel bentebb van, mint az ajtófront síkja. Tervezéskor erre is figyelemmel kell lenni. Célszerű, ha a munkalap az alsó szekrény homloksíkjához képest 2, 5 cm-el szélesebb.

A bútorelemek méretei és elhelyezése.

A konyhabútorok szélességméretei általában a 10 és 15 cm többszörösei. Ebből következően 20, 30, 40, 50, 60, 80, 90, 100 cm-es elemekkel lehet tervezni. A pult és az alsó szekrény mélysége általában a tűzhely és a mosogatógép 60 cm-es szabványméretéhez igazodik. Felső szekrényelemet csak alsó elem fölé célszerű tervezni. A felső szekrény magassága 30-90 cm lehet, mélységmérete 30-35 cm. Ez elegendő az étkezőedények elhelyezésére és nem zavarja az előtte dolgozót. A felső  szekrényelemek alsó síkja és a munkapult közötti távolság a testmagasságtól függően 45-60 cm-re tervezhető. A tűzhely fölött 60 cm, illetve, ha páraelszívó van 75 cm a szabadon hagyandó rész. A felső szekrény magassága akkor megfelelő, ha a földön állva kényelmesen elérhető a felső polc, (ez általában 170-190 cm magasság). A kényelmes használathoz a tűzhely előtt minimálisan 110 cm, a lenyitható ajtójú sütőnél 120-140 cm szabad területtel kell számolni.

 

Egy kis ízelítő a tervezőprogramunk által készített képekből!